پرنده و آتش


پرنده و آتش، 

نگاهی جامعه‌شناسانه به یکی از مهمترین و قدیمی‌ترین نهادهای فرهنگی مردمی در کشور، یعنی کتابفروشی‌هاست. 

سابقه کتابفروشی و بازارهای کتاب در ایران سابقه‌ای به درازای تاریخ کتاب است. و تأثیرات کتابفروشی‌ها در دوره‌های مختلف و در حوزه‌های مختلف بر جامعه تحت پوشش آن کاملا مشهود است. 

خیلی خوشحالم که طی چند سال اخیر توجه به نهاد کتابفروشی از منظرهای گوناگونی بیشتر شده است و البته مشهد، خوشبختانه در این موضوع فعلا پیش‌قراول است. 

انتشار کتاب «کتابفروشی‌های مشهد از عصر قاجار تا صبح انقلاب» نوشته آقای سید خلیل حسینی عطار که به تازگی انتشار یافت و حالا کتاب «پرنده و آتش: شناخت اجتماعی انتشارات امام مشهد» تألیف آقای مهدی سلیمانیه و لیلا طباطبایی یزدی که توسط نشر آرما وارد بازار نشر گردید. 

این کتاب به یکی از مهمترین کتابفروشی‌های مشهد یعنی «کتابفروشی امام» و مؤسس آن استاد رضا رجب‌زاده می‌پردازد و ضمن معرفی ایشان و کتابفروشی و چگونگی شکل‌گیری آن به واکاوی تأثیرات اجتماعی این کتابفروشی در چهل سال تأسیس آن می‌پردازد. البته در کنار این کتابفروشی مهم نیم‌نگاهی هم به مولود نوپا اما تاثیرگذارش، یعنی «کتابفروشی پردیس کتاب مشهد» دارد، که بدون شک محصول تجربه استاد رضا رجب‌زاده و فرزند خلف او علی‌آقای رجب‌زاده است. 

آقای علی رجب زاده و بنده

پی‌نوشت: 

یک: دستمریزاد به نویسندگان و ناشر این کتاب که به نظر من، مستندنگاری کتابفروشی‌ها را از منظری جدید یک گام به جلو برده‌اند. 

دو: از این ناشر خوب اصفهانی (نشر آرما) تقاضا می‌کنم که به کتابفروشی های اصفهان و کتابفروشی‌های باسابقه‌ای چون ثقفی، مشعل و فرهنگسرای اصفهان و … نیز التفات و عنایت داشته باشند. 

سه: آرزو می‌کنم که پژوهشگران و مورخان و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در هر شهر دلسوازنه و با عشق به مستندسازی کتابفروشی‌های شهر خود اقدام کنند، که امروز هم دیر است.

چهار: بدون شک کتابفروشی امام از جمله کتابفروشی‌های مهم و تاثیرگذار مشهد بوده و هست و من با همه احترامی که برای تمام کتابفروشی‌های سراسر ایران قائل هستم «پردیس کتاب مشهد» را بهترین و مؤثرترین کتابفروشی ایران امروز می‌دانم و بسیاری از افراد که از من دنبال متر و معیار یک کتابفروشی خوب هستند، اولین گزینه‌ام این کتابفروشی است. 

پنج: اخلاق، اخلاق و اخلاق، اگر آقای رجب‌زاده بزرگ را ندیده‌اید و یا با علی‌آقای رجب‌زاده مراوده‌ای نداشته‌اید، این کتاب را که خواندید می‌بینید که اولین و مهمترین رمز موفقیت این خاندان اخلاق‌مداری است. 

حفظهم الله انشاءالله تعالی  

دیدگاه‌ها غیرفعال است!